Maryland Senior Olympics

10K Running Results

2019 Running 10K Results
Held Oct. 6 at The Maryland Zoo

Women

50-54

  1. Jackie Wallace (Catonsville), 59:21
  2. Angela Branch-Munir (Upper Marlboro), 2:01:14

55-59

  1. Linda Mullarkey (Quincy, MA), 59:10
  2. Deborah Donohue (Baltimore), 1:01:34
  3. Barbara McLean (Hanover, RI), 1:26:32

60-64

  1. Lynn Ricci (Killingworth, CT), 1:08:50
  2. Debra Brookhouser (Tilghman), 1:13:32

65-69

  1. Debra Isser (Reisterstown), 48:51
  2. Helene Myers (Columbia), 1:22:10

Men

50-54

  1. Brian Block (Pikesville), 41:32
  2. Michael Shongwe (Baltimore), 44:55
  3. Ben Bambi (Baltimore), 48:32
  4. John Way (Rockville), 49:10
  5. David Flax (Baltimore), 57:14
  6. Syed Hasan (Fulton), 1:00:18
  7. Netanel Schwob (Baltimore), 1:13:14

Men

55-59

  1. Hector Montesinos (Silver Spring), 45:53
  2. Carlos Evangelista (Woodstock), 50:55
  3. Jim Mullarkey (Quincy, MA), 55:22
  4. Brian Wynn (Windsor Mill), 59:05
  5. Bob Lessick (Baltimore), 1:02:53
  6. Alex Maquiling (Reisterstown), 1:07:14
  7. Vincent Pearson (Owings Mills), 1:21:14

60-64

  1. Abdush-Shahid Munir (Upper Marlboro), 1:05:33

65-69

  1. Eugene Myers (Columbia), 49:30

70-74

  1. Wilson Trueheart, Jr. (Baltimore), 54:42

75-79

  1. Frank Snyder (Gaithersburg), 1:03:05

2018 10K Running Results

Results for the Maryland Senior Olympics running 10k race, held Sept. 16 as part of the Lifebridge Race For Our Kids in Baltimore. No new records were set this year. Top four in each age group qualifies for the 2019 National Senior Games in Albuquerque

Men
50-54
Gold—Brian Block (Pikesville), 41:12
Silver—Jeff Kase (Elkton), 47:08
Bronze—Kassa Mesfin (Silver Spring), 51:24
4.) David Flax (Baltimore), 54:57
5.) Efrem Mamo (Silver Spring), 55:45
6.) Andrew Newman (Columbia), 1:00.43
7.) Joe Childress (Lutherville), 1:01.49
8.) Netanel Schwob (Baltimore), 1:12.53

55-59
Gold—Bill Conway (Downingtown, Pa.), 52:37
Silver—Vincent Martin (Baltimore), 56:59
Bronze—Jonathan D. Johnson (Baltimore), 1:05.05
4.) David Gertsman (Baltimore), 1:17.11

60-64
Gold—Daniel Devlin (Silver Spring), 49:42
Silver—Don Murphy (Frederick), 57:57
Bronze—Doug Murphy (Frederick), 1:02.41

65-69
Gold—Tom Nolan (Kensington), 47:53
Silver—Louis Triandafilou (Baltimore), 1:00.05
Bronze—Roy Lebson (Randallstown), 1:00.52
4.) Steven Schaeffer (Mt. Airy), 1:09.03

70-74
Gold—Art Gregory (Ijamsville), 51:52
Silver—Wilson Truehart Jr. (Baltimore), 56:11
Bronze—Bruce Kessler (Chambersburg, Pa.), 1:00.57

Women
50-54
Gold—Darcy Strouse (Frederick), 42:01
Silver—Ruth Taylor (Fredderick), 47:58
Bronze—Jacqueline Harris (Balltimore), 1:15.03

55-59
Gold—Emilie Class (Freeland), 56:13
Silver—Cindy Bienenfeld (Huntingdon Valley, Pa.), 58:08
Bronze—Deborah Donohue (Balltimore), 58:15
4.) Charlotte Thompson (Westminster), 1:09.35

60-64
Gold—Audrey Drossner (Lutherville), 1:07.20

65-69
Gold—Stanlee Lipkin (Baltimore), 1:19.54

75-79
Gold—Molly Sherwood (Annapolis), 1:10.21